Wernisaż wystawy "Światłoczułość"
"Światłoczułość" to opowieść o cierpliwości światła i czułości spojrzenia. Wystawa prezentuje fotografie wykonane techniką otworkową – jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej poetyckich metod rejestrowania obrazu. Bez użycia soczewek, światło wnika przez mały otworek i maluje na światłoczułym materiale oniryczne obrazy świata. Każde z prezentowanych zdjęć to zapis chwili rozciągniętej w czasie – ślad światła, który nie tylko utrwala to, co widzialne, ale także to, co ulotne i niedopowiedziane. Fotografia otworkowa pozwala spojrzeć na rzeczywistość w sposób niedoskonały, miękki – jakby przez zasłonę snu. W centrum tej wystawy znajduje się nie tylko technika, ale przede wszystkim wrażliwość. Światłoczułość to zdolność do rejestrowania światła, ale też metafora otwartości na świat – jego zmienność, tajemniczość i piękno zapisane w świetle i cieniu. Zapraszamy do zanurzenia się w świecie obrazów, które powstały z ciszy, czasu i światła."
O autorach:
Anna Wróblewska - z wykształcenia fotograf, fototechnik i ekonomistka. Od 2017 roku należy do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, a rok później wstąpiła do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Region Radomski. Jest absolwentką drugiego roku Studium Fotografii ZPAF, a od 2023 roku studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Członkini i współzałożycielka Kolektywu Formaty. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Od 6 lat zawodowo zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, prywatnie pasjonatka fotografii klasycznej.
Mirosław Radomski – rocznik 1965, inżynier elektryk, Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej, prezes Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Fotografią zajmuje się od 1979 r. Jest współtwórcą Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz jego członkiem i uczestnikiem wszystkich Dorocznych Wystaw. Od 2002 r. był uczestnikiem międzynarodowych plenerów fotograficznych „Podlaski Przełom Bugu”. Uczestniczył w licznych warsztatach fotograficznych, a także jest instruktorem na warsztatach fotograficznych prowadzonych dla dzieci i dorosłych.
Od 2011 roku zajmuje się fotografią otworkową. W 2013 r. zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii otworkowej „Pinhole World”. Od tego czasu jest pochłonięty fotografią otworkową, która jest jego głównym środkiem wyrazu działalności twórczej.
Kordian Pawlak - rocznik 1974, radomianin, studia ekonomiczne na Politechnice Radomskiej (obecnie UTH) oraz podyplomowe z zakresu zarządzania na UJK w Kielcach, pracuje jako urzędnik samorządowy. Członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie (AFRP nr leg. 151), związany również z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym (wiceprezes w latach 2000-2004). Z grupą radomskich fotografików od 2022 roku współtworzy grupę twórczą Kolektyw FORMATY.
Świadomym fotografowaniem zajmuje się od czasów licealnych w 1992r. W latach 1995-1998 - był fotoreporterem współpracującym z lokalną prasą: "Dziennikiem Radomskim" i radomskim dodatkiem "Gazety Wyborczej". Ulubionymi tematami w jego twórczości fotograficznej to pejzaż, architektura, portret i akt. Jest autorem jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu zbiorowych. Ulubioną techniką fotograficzną jest guma dwuchromianowa. Eksperymentuje również z fotografią otworkową.
Tomasz Grzyb - rocznik 1971. Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in.: IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), Internationa Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce. Autor kilku wystaw indywidualnych pokazywanych w wielu miejscach w Polsce. Świadomie i podświadomie poszukuje w świecie ukrytego porządku, geometrii i harmonii, niezależnie czy to fotografia krajobrazowa, architektura czy reportaż. W swojej twórczości stara się nie pokazywać świata takiego jaki jest , ale taki - jakim chciałby go widzieć. Stosuje różne techniki, aby uzyskać oczekiwany przez niego rezultat, np.: fotografię czarnobiałą, fotografię otworkową i rejestrację promieni podczerwonych i ultrafioletu, analogowy średni i wielki format.
Wystawa prezentowana będzie do 20 maja 2025r. w Galerii Fotografii FORMATY