NIE nowotworom u dzieci - podsumowanie akcji

Fundacja Ronalda McDonalda, we współpracy z władzami Radomia, zorganizowała akcję badań przesiewowych USG dla najmłodszych mieszkańców miasta w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”. Specjaliści przeprowadzali badania u dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Specjalny ambulans, w którym przeprowadzane były badania USG, pojawił się na Rynku 14 i 15 marca.
Do organizacji badań przesiewowych zaangażowało się Centrum Organizacji Pozarządowych oraz prywatny przedsiębiorca. – To było świetne połączenie lokalnego przedsiębiorcy, znanej fundacji i władz miasta, które pokazuje, jak rozwija się i poszerza działalność Centrum Organizacji Pozarządowych. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej takich inicjatyw w Radomiu – dodał wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W ramach akcji badań przesiewowych USG dla najmłodszych mieszkańców Radomia, zorganizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda we współpracy z władzami miasta oraz przy wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych i prywatnego przedsiębiorcy, przebadano łącznie 150 dzieci. Badania obejmowały 150 USG jamy brzusznej oraz 71 USG jąder.

Grupy wiekowe pacjentów:<12 miesięcy: 4 dzieci,
1 rok: 22 dzieci,
2 lata: 21 dzieci,
3 lata: 26 dzieci,
4 lata: 36 dzieci,
5 lat: 34 dzieci,
6 lat i więcej: 7 dzieci.

W trakcie badań wykryto łącznie 52 różne nieprawidłowości i odstępstwa od normy, co podkreśla wagę przeprowadzenia takiej akcji przesiewowej w celu wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych u dzieci. Działania te ukazują również znaczenie współpracy między różnymi instytucjami oraz społecznością lokalną w promowaniu zdrowia i profilaktyki chorób.