Aeroklub Radomski
Aeroklub Radomski
Dyrektor: Hanna Klecz
Kontakt: Tel.: 48 321 50 56
Siedziba: Piastów 25, 26-660 Jedlińsk
Historia: Wszystko zaczęło się jeszcze przed II wojną światową, kiedy w 1937 r. porucznik Zdzisław Kostecki, wykonując rozkaz dowódcy znalezienia miejsca na lotnisko polowe dla pierwszego pułku lotniczego z Okęcia, w podradomskim Piastowie odkrył dogodny teren porośnięty koniczyną i trawą. We wrześniu stacjonował tu już II Dywizjon Bombowców Lekkich, a w czasie wojny lotnisko w Piastowie przejęli Niemcy. Stąd startowały bombowce bombardujące walczącą Warszawę.
Rok po zakończeniu wojny lotnisko przekazane zostało cywilom i wtedy też powołano do życia Aeroklub Radomski. Jego protoplastą było Koło Lotnicze przy Fabryce Broni, które powstało w połowie lat 30. poprzedniego wieku. Wtedy też, o czym wie niewielu, zbudowane zostały w Radomiu dwa szybowce Wrona-bis. To właśnie szkolący się na nich piloci zawiązali AR. Własnymi siłami naprawili zniszczoną nawierzchnię lotniska (na jego terenie znajdowało się aż 119 lejów po bombach i minach), aby w 1947 r. rozpocząć regularne szkolenie samolotowe i szybowcowe. Mózgiem aeroklubu był jego pierwszy prezes Aleksander Kwiatkowski.
W 1951 r. aeroklub zawiesił działalność, ale pięć lat później został reaktywowany i wtedy rozpoczął się jego rozkwit. Instruktorzy szkolili pilotów, spadochroniarzy i modelarzy.
Ważną datą w historii AR jest 14 marca 1975 r. W tym dniu powstał w Piastowie Centralny Ośrodek Akrobacji Samolotowej. Aeroklub wzbogacił się o supernowoczesny jak na owe czasy samolot sportowy Zlin 526 AFS, a stałymi gośćmi na lotnisku byli wspaniali piloci z Januszem Kasperkiem – jedynym polskim mistrzem świata – na czele. Radomscy akrobaci nie mieli później równych sobie w kraju i tak jest do dziś. Najpierw tytuły kolekcjonował Dariusz Andrzejewski, a później Robert Kowalik.
W nowym tysiącleciu Aeroklub stał się znany jako wielokrotny organizator imprez o randze europejskiej i światowej, m. in. Mistrzostw Świata i Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced i Szybowcowych Mistrzostw Europy w Akrobacji. Przez szereg lat kształciliśmy również młodych adeptów pilotażu dla Wojska Polskiego w ramach programu Lotniczego Przysposobienia Wojskowego.
Najwięcej pasjonatów lotnictwa przewinęło się przez sekcję szybowcową. Każdego roku aeroklub szkoli kilkunastu młodych adeptów awiacji. Niektórzy z nich zostają potem instruktorami, zawodnikami – reprezentantami Polski, pilotami zawodowymi, liniowymi czy wojskowymi.
Misja: